Türk yazar, senarist, yönetmen. Occupy filmmakers ve occupy writers aktivisti. Eğitimlerinin ardından gazete ve dergilerde makaleleri yayımlanan yazar, televizyon ve radyo programları, yönetmelik, yapımcılık ve sunuculuklar üstlendi. Medya alanınında bir çok araştırma ve makalesi yayımlandı. Bu alanda konferans, seminer ve atölye çalışmasında konuşmacı ve yönetici olarak bulundu. Birçok sivil toplum örgütünde kurucu ve yönetim kurulu üyeliklerinde, eğitim gruplarında eğitmenlik ve yöneticilik görevlerinde bulundu. Senaryo, roman ve düzyazı ile felsefe makaleleri üzerine dersler de veren Ferhat Atik, uluslararası dergi, gazete ve internet yayını, düşünce ve felsefe dergisi gibi alanlarda makaleleri, araştırmaları, şiirleri, deneme ve öyküleri yayınlandı.

* * * * * 

Kıbrıs'ın Lefkoşa ilçesinde 11 Ağustos 1971'de dünyaya gelen yazar, Arabahmet İlkokulu, Şehit Hüseyin Ruso Ortaokulu ve Lefkoşa Türk Lisesi'nde ilk ve orta eğitimini tamamladı. Ekonomi, iletişim ve sinema alanında yurt içi ve yurt dışında lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitimlere katıldı, pratik eğitimler aldı. ilk lisans eğitimi sırasında Aziz Nesin'le çalıştı. Yurt içi ve yurt dışındaki çeşitli gazete ve dergilerde kendisine birçok ödül de kazandıran, altı bine yaklaşan makalesi yayımlandı. Bir devlet Radyo ve Televizyonu olan Bayrak Radyo ve Televizyon Kurumu'nda televizyon ve radyo programları, yönetmelik, yapımcılık ve sunuculuklarını üstlendi. Bayrak Radyo Televizyon Kurumu bünyesinde 1994 Temmuz'unda yayına giren Bayrak FM radyosunun ve 1997 yılında yayına giren Kıbrıs FM radyosunun ilk sunucusu ve kurucuları arasındadır. 

Yurtiçi ve yurtdışında medya alanını kapsayan elliyi aşkın araştırma ve bilimsel makalesi yayımlandı. Aynı alanda 50'yi aşkın konferans, seminer ve atölye çalışmasında konuşmacı ve yönetici olarak bulundu. Birçok sivil toplum örgütünde kurucu ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Tez, kısa film, medya gibi alanlarda jürilerde görev aldı. Alanındaki birçok eğitim grubuna eğitmenlik ve yöneticilik yaptı. Senaryo, roman ve düzyazı ile felsefe yazıları üzerine dersler verdi.

Kıbrıs'ın ilk internet gazetesi Kimgazet'in editörlüğünü üstlenen Ferhat Atik’in ilk kitabı, İpek Yolu isimli deneme ve şiir türündeki kitabıdır. 1997 ve 2001 yıllarında çift baskı olarak yayımlanmıştır. 2006 Aralığında Sonbahar isimli ve Kıbrıs'ta ilk kez yayımlanan cinayet romanı olma özelliğine sahip romanı bulunmaktadır. 2009 yılında yayımlanan Oyuncak Araba isminde savaşın ortasında bir aşkı anlatan ve Türkiye'de de satışa çıkan romanı bulunmaktadır. Bu romanı ikinci baskıyı gerçekleştirmiştir. Bunun dışında başta İtalyan RIFF olmak üzere, uluslararası film festivallerinde gösterilmiş kısa film senaryosu yazdı ve yönetti. Bir radyo televizyon otoritesi olan Yayın Yüksek Kurulu'nun kuruluşundan bu yana Koordinatörlük görevini, yönetmenlik ve yazarlığını sürdürmektedir.

Ferhat Atik'in, kısa filmleri ve senaryoları yanında Seher Vakti ve romanından kaleme aldığı Oyuncak Araba dizi senaryoları ve Sonbahar romanından kurgulanmış uzun metraj film senaryosu bulunmaktadır. Ferhat Atik’in ayrıca Eylül 2011'de okuyucu ile buluşan ve 14 yıl aradan sonra yazdığı Çifte Liman adlı şiir kitabı bulunmaktadır. Senaryosunu Sonbahar isimli romanından kurgulayarak yazdığı ayrıca yapımcılığını üstlendiği ve 48. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde özel gösterimde galasını yapan, 31. İstanbul Film Festivali'nde özel gösterim olarak  Nisan 2012'de gösterilen, "Anahtar" isimli uzun metraj sinema filmi Mart 2012'de ülkesindeki galasını yaparak, Mart 2012'de Kuzey Kıbrıs'ta ve Haziran 2012'de Türkiye'de gösterime girdi. Film Kuzey Kıbrıs'ın ilk 35mm uzun metraj sinema filmi olup ayrıca İstanbul Uluslararası Film Festivali’nde de gösterilmiştir. Ayrıca Çifte Liman isimli şiir kitabı, Kıbrıs'ın ilk Apple Uygulaması olan Ferhat Atik'in, Oyuncak Araba romanı ise Şubat 2012'de 2. baskısı yapılarak tüm Türkiye'de satışa sunulmuştur.

Nisan 2016'da ayında okuyucu ile buluşan ve Sigorni ödüllü dünyaca ünlü psikanalist Prof.Dr. Vamık C. Volkan'ın hayatını ve meslek deneyimlerini konu alan "Kendi Divanında Bir Psikanalist" kitabının hemen ardından; "Yarından Sonra" isminde yeni bir kitabı daha yayımlayan yazar, bu kitabında; Kıbrıs'ın tatlı ve pasta tarihi ile ilgili derin bir araştırma ortaya koydu. Yazarın ayrıca basıma hazır olan ve holokostu anlatan "Kristal Gece" ismideki yeni romanı okuyucu ile buluştu. Ayrıca ticaret tarihini konu alan "Kolay Olmadı", "Kıbrıs Türk Eğitim Tarihi Belgeseli", "İlk üniversitenin, 32 yıllık tarih" ve "Vamık Volkan ve Yas Tutma Belgeseli"nin de çalışmalarını sürdürmektedir. Bu çalışmalarına ek olarak Ferhat Atik, "Terör ve Felsefe" üzerine yazım çalışmalarını sürdürmektedir.

Türkiye'de yayımlanan Şalom Gazetesi ve Kıbrıs Postası Gazetesi köşe yazarı olan Yazar, üniversitede Yaratıcı Yazarlık, Senaryo Yazımı, Belgesel Film dersleri ile dönemlik olarak, Hitabet, Etik, İletişim Sosyolojisi, Medya ve Manipülasyon ile Film Analizi dersleri de vermektedir.

09/2017